Fungujeme a objednávky posíláme! Otevírací doba Po-Čt: 9-19, Pá: 9-16, So: 10-15. Ohledně osobního odběru a změn více zde.

GMT

GMTGreenwich Mean Time, je střední čas, který je vztažen k nultému poledníku, jenž prochází hvězdárnou Greenwich v Londýně. Je to výchozí hodnota, podle které se seřizuje čas v ostatních časových pásmech, jenž je reprezentován přidáním či odečtením hodiny. V ČR se připočítává jedna hodina tj. GMT +1.

GMT na hodinkách
Disponují-li hodinky funkcí GMT, znamená to, že jsou schopny zobrazovat čas v dalším, druhém, odlišném časovém pásmu, než zobrazuje primární ukazatel času na hodinkách a to formou různých komplikací, ve kterých jsou výrobci velmi vynalézaví.
Příkladem hodinek s funkcí GMT můžou být třeba Boccia Titanium 3211-01.

Historie GMT
Přestože důležitost časových pásem si uvědomovali již naši předci, kde pásma nacházela uplatnění především v námořní navigaci, bylo praktické využití díky nepřesnému chodu hodinek velmi omezené. Tato situace se změnila až s příchodem chronometru, který umožnil přesnou navigaci lodí právě díky 15° časovým pásmům.

První hodinky, které zobrazovaly dvě časová pásma současně, přestavila značka Rolex v roce 1954. Tak jako celou řadu dalších inovací hodinek, mají GMT komplikaci na svědomí piloti, tentokrát civilní, kteří létali ve službách společnosti PanAm, jenž si právě takovéto hodinky u švýcarského výrobce Rolex objednal.

Velmi dobrý článek o tom, jak je to s GMT a UTC.

« Zpět na slovník

Komentáře / dotazy (0)

Vložit nový komentář / dotaz